Grafoloji

Yazı, İmza İnceleme ve Evrakta Sahtecilik Nedir ? Nasıl İncelenmelidir?

Resmi belge niteliği taşıdığından dolayı bu belgeler  kişilerin rant elde etmesi veya başka bir şahsı mağdur konuma düşürme amaçlı en sık karşılaştığımız sahtecilik olaylarındandır. Adli belge, senet olabileceği gibi mektup, el yazısı (grafoloji) gibi unsurlarda delil niteliği taşıdığından üstünde yapılan değişikliler, ilaveler, tahrifatlar ve orijinalliği  önemlidir.
Adli belge incelemede bilgisayar yazılımları, kimyevi malzemeler, harici donanım araçları ile birlikte şahısların  el yazılarının mukayese edilmesi gerekir. Verilen bilirkişi raporunun delil niteliği taşıyabilmesi için alanında uzman ve tecrübeli kişiler tarafından belgeye zarar vermeyecek şekilde incelenmesi çok önemli bir husustur.


Yazı, İmza İnceleme ve Evrakta Sahtecilik Alanında Verdiğimiz Hizmetler

  • Belge,  Evrak Üzerinde Yapılan Ekleme, Düzeltme, Tahrifat, Karalama Tespiti

    Belge türüne uygun ekipmanlar ile incelenir Üzerine yapılan eklemeler mürekkep, farklılıkları, tahrifat detaylı şekilde raporlandırılır.

  • Belge Üzerindeki İmzanın Başka Bir Evraka Transfer, Fotokopi Aktarılması İncelemesi

    Bilgisayar yazılımları sayesinde sık olarak karşılaşılan bu olay daha önce kullanılan bir imzanın basit kopyalama Ya da yazılımlar sayesinde ıslak şekilde atılmasını sağlamaktadır. Makine püskürtme kalıntıları  ve karakter analizi yaparak  raporlandırılmaktadır.

  • Belge Üzerindeki İmza ile Kıyaslanan İmzanın Aynı Kişi Tarafından Atılmasının İncelenmesi

    İmza verileri istenilen talebe göre incelenir. İki imza verisinin aynı kişi tarafından oluşturulduğu tespit edilir. İğfal kabiliyetine dikkat edilmeli ve buna yönelik iyileştirme çalışması da yapılmaktadır.

  • Senet İnceleme

    Ticari sebeplerden ötürü birçok şahsın ve kuruluşun sıklıkla  kullandığı düzeltme ve ekleme yöntemlerinin kolaylığı nedeniyle en çok yapılan sahteciliklerdendir. Detaylı inceleme ve gerekli ekipmanlar ile analiz edilerek raporlama işlemi yapılmaktadır.

  • El Yazısı (Grafoloji) İnceleme

Delil niteliği taşıması nedeniyle el yazısı (grafoloji) incelemesi ve karşılaştırması incelemesi ve raporlandırılması yapılmaktadır.

 

Yazı, İmza İnceleme ve Evrakta Sahtecilik konusunda sizden gelen talepler doğrultusunda sonuca ulaştırdığımız örnek teşkil edebilecek olaylar.

  • Senet üzerindeki imza benim imzam değil, daha önce imza attığım belgeler ile karşılaştırılmasını istiyorum
  • Tehdit ediliyorum bu yazı ile şüphelendiğim kişinin yazı tiplerinin karşılaştırılmasını istiyorum
  • Sahte imza ile adımıza dair evrak düzenledi. İmzanın karşılaştırılmasını istiyorum (En sık karşılaşılan olaylardan adınıza hat düzenlenmesi)
  • Yerime imza atılmış benim olmadığını ispat etmek istiyorum.