Mail Adresimiz

info@dakbilir.com

Çalışma Saatleri

Pzt - Cmt / 8:30 - 18:30

1 - Trafik kazasından sonra anne, baba ve kardeşini kaybeden bekar kardeş, anne-baba tazminatıyla beraber kardeşi içinde tazminat alabilir mi?

  Trafik kazalarında anne - baba hakkı için kız çocuk 22, erkek çocuk 18 yaşın altındaysa tazminat alır. Üniversite okuması halinde 25 yaşına kadar tazminat hakkı vardır.   Kardeşin normal şartlarda maddi tazminat hakkı yoktur, manevi tazminat hakkı vardır, ancak ölen kişinin kardeşe maddi destek olduğu ispat edilebilinirse maddi tazminat alabilir ama istisnai bir durumdur, ispatı zorunludur.

4 - Bakıcı parası tazminatı nasıl alınır, şartları nelerdir?

  Kişinin kaza nedeniyle oluşan sakatlığı aynı zamanda bakıma muhtaç hale gelmesine neden olduğunda alınan tazminattır. Kişinin raporunda bakıma muhtaç ibaresi yazması zorunludur. Trafik sigortasından ayrı bir tazminattır. Aynı poliçeden tazminat alır. Poliçe limitini etkilemez.

15 - Durum bildirir nedir?

  Durum bildirir rapora girecek kişinin sakatlığının son durumunu gösteren belgedir. Alınması gereklidir. Kişinin rapor almadan önce duurm bildirir alması halinde sakatlık oranının daha doğru oranda alınmasını sağlar.

24 - Reddi miras nedir?

  Mirasçıların mirası, tüm borç ve alacakları ile birlikte reddetmesi demektir.

46 - Vasi ve velayet nedir?

  Vasi; yetkilerini kullanamayacak akli ve bedeni hakimiyete sahip olmayan kişilere bütün yetkilerin mahkeme tarafından verilmesidir. Velayet ise ,18 yaşından küçük çocukların haklarının kullanılması için anne-babanın yetkili olmasıdır.